Ny badekampagne: brug de ni badesteder i Københavns Havn – for din sikkerheds skyld

BEMÆRK:


Dette nyhedsbrev stammer fra By & Havns arkiv.
Nyhedsbrevet blev udgivet den 28. maj 2019.
Indholdet kan være forældet men var gældende på udgivelsestidspunktet

28. maj 2019

Ny badekampagne: brug de ni badesteder i Københavns Havn - for din sikkerheds skyld

Københavns Kommune og By & Havn sætter med ny badekampagne fokus på sikker badning i havnen. Kampagnen skal få københavnerne til at bruge havnens ni badesteder fordi badevandet bliver tjekket og man er i sikkerhed for trafik.

Sommeren 2018 var en hed en af slagsen, og det sendte badeglade københavnere i havnen overalt, der kunne findes en ledig badeplet. En ny badekampagne skal fra i dag og hen over sommeren sætte fokus på god og sikker badning i havnen.

Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde (Å) hilser kampagnen velkommen:

"Det er fantastisk, at vi i København har en havn, hvor vandet er så rent, at man kan bade i det. Det gør Københavns Havn til en af de største fritidsfaciliteter, vi overhovedet har, og det nyder mange københavnere godt af. En kampagne, der skaber mere oplysning om badeforholdene, hilser jeg velkommen."

plakater i byrummet uge 22 2

Med en større indsats i byrummet og på sociale medier opfordrer kampagnen badeglade københavnere og byens mange danske og internationale gæster til at benytte de etablerede badesteder i havnen.

”København er kendt verden over for vores grønne byudvikling og rene havn, der indbyder til en dukkert i havnen – særligt på varme sommerdage. Men det er vigtigt, at det sker på sikker vis. Derfor sætter vi nu en kampagne i gang, som opfordrer københavnerne og vores mange gæster til at bade fra de steder, som er beregnet til det. Og så er der bare tilbage at ønske alle en god sommer og god svømmetur,” siger Københavns overborgmester Frank Jensen (S).

Med mere end 300.000 badegæster i havnebadene i 2018 er Københavns havn mere populær end nogensinde før. Men der er også mange badegæster uden for badestederne, og det kalder på et øget fokus på, hvor man sikkert kan springe i havnen - både for egen sikkerheds skyld og for andres.

Adm. direktør i By & Havn Anne Skovbro siger:

”Når vi udvikler havnen ønsker vi at skabe plads til alle i trygge og sikre rammer. Særligt om sommeren er der drøn på aktiviteterne, og så er det ekstra vigtigt, at vi passer godt på os selv og hinanden. Med denne kampagne opfordrer vi til, at man bruger de ni badesteder i havnen.

Det gør det mere sikkert for alle at færdes i havnen, og badestederne er også det eneste sted, hvor badevandet bliver tjekket, så man kan være sikker på, om vandet er rent nok til en dukkert”.

Kort over badesteder-1600px

Fakta

  • Kampagnen vil løbe frem til primo juli, og vil blandt andet være synlig via plakater og digitale standere i byen, på sociale medier, på gocards på byens restauranter og cafeer, på flyers i havnebussen og turistinformation, på skærme i svømmehallerne og på en række skilte langs havnen, der henviser til nærmeste badested.
  • Der er ni badesteder i Københavns Havn herunder tre havnebade og fem badezoner plus en badezone ved Kalvebod Bølge, som forventes at kunnet tages i brug fra sommeren 2019. Se alle badesteder her: kk.dk/badihavnen
  • Mere end 300.000 besøgende benyttede de tre havnebade i sommeren 2018.
  • Tjek altid badevandskvaliteten på nettet eller på skiltet ved badestedet før du hopper i.

Link til pressematerialer; billeder, kort og plakat

Spørgsmål kan rettes til:

  • Kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde via pressekonsulent Mads Duus, tlf.: 29392999
  • Overborgmester Frank Jensen via pressekonsulent Merle Simonsen, tlf. 21519112
  • Administrerende direktør i By & Havn Anne Skovbro via kommunikationskonsulent Lotte Rosenholm, tlf.: 33769918