Stigbordene ved Slusen i Sydhavn er i dag blevet delvist afspærret for at opretholde en sikker og tryg havn for sommeren – men der er stadig fri passage, så kajakker og småbåde kan sejle igennem.
Københavns Havn bliver i disse dage gjort klar til sommersæsonen. En del af arbejdet er at begrænse indsejlingen fra syd med henblik på at holde vandscootere og jetski, der er forbudt i Københavns Havn, ude af havnen.
Siden en tragisk vandscooterulykke i 2017 har forskellige løsninger for at begrænse indsejlingen været i brug. Denne sommer gentages løsningen, som var en succes i 2019, hvor en enkelt åbning i stigbordene holdes fri til gennemsejling, mens de øvrige lukkes af. Det gør det muligt for By & Havn at iværksætte en afspærring af stigbordene inden for en meget kort tidshorisont, hvis en vandscooter sejler ind i havnen. Løsningen er valgt i samarbejde mellem By & Havn og Københavns Politi og i dialog med repræsentanter for havnens brugere.
Vi tager ingen chancer, når det kommer til sikkerheden i havnen. Sidste års løsning virkede efter hensigten, og derfor gentager vi denne løsning i år. Vi havde en enkelt hændelse i sommeren 2019, hvor en vandscooter sejlede ind i havnen, men heldigvis reagerede foreninger og private langs havnen prompte og gav os besked, så vi kunne pågribe vandscooterføreren inden for meget kort tid. Det samarbejde er guld værd for at opretholde en sikker og tryg havn, og vi håber, at det gode samarbejde fortsætter i år.
Jonas Wybrandt, politikommisær i Københavns Politi.
Den delvise afspærring af stigbordene går ikke på kompromis med de rekreative aktiviteter, der særligt kommer til live i sommermånederne, fortæller Kristian Wederkinck Olesen, kommunikationschef i By & Havn:
Løsningen med at holde et enkelt stigbord åben er god, fordi den tøjler vandscooterne, samtidig med at kajakker og småbåde stadig kan sejle igennem og har adgang til at boltre sig i hele havnen – også på de store og lidt mere stille vandarealer syd for Slusen. Vi vil gerne sprede brugerne ud i hele havnen, så trykket på Inderhavnen bliver mindst muligt, og det kan føles trygt for alle at sejle rundt i det område. Det opnår vi på denne måde.
Kristian Wederkinck Olesen, kommunikationschef i By & Havn.
By & Havn kigger løbende på muligheder for at forbedre forholdene for de rekreative aktiviteter i havnen, og arbejdet med at lave en overbæring ved slusen for robåde og kajakker er sat i gang i samarbejde med de aktive brugere af havnen. Overbæringen vil give robåde mulighed for frit at passere stigbordene uden at være afhængig af slusens åbningstider, som de er i dag, og kajakroerne vil have en forbedret overbæringsmulighed, som de kan bruge, når der løber stærk strøm gennem det åbne stigbord.
Hvis du ser en vandscooter i havnen skal du straks kontakte politiet ved at ringe 114. Hvis sejladsen med jetski/vandscooter udgør en aktuel faresituation ring da straks 112.
Fakta: Hvad er et stigbord
Et stigbord er et bygværk til regulering af vandgennemstrømning i f.eks. sluser og stemmeværker. Stigbordet består af lodret bevægelige skot/lem, der er monteret imellem piller. Lemmen kan forskydes op eller ned og dermed helt eller delvist aflukke for gennemstrømsåbningen og således hvor meget vand der strømmer igennem.
Kontakt
Kristian Wederkinck Olesen, Kommunikationschef, By & Havn. Tlf.: 3053 5004
