NYHAVN DANNER NY RAMME OM AFTENSHOWET

BEMÆRK:


Dette nyhedsbrev stammer fra By & Havns arkiv.
Nyhedsbrevet blev udgivet den 15. december 2009.
Indholdet kan være forældet men var gældende på udgivelsestidspunktet

15. december 2009

Aftenshowet flytter fra Rådhuspladsen og sender i det nye år live fra Nyhavn hver dag. Fra det nye studie får seerne udsigt til en af de smukkeste dele af København.


Fra den 4. januar vil Aftenshowets seere have direkte udsigt til både Nyhavn, Skuespilhuset og Operaen, når Aftenshowet flytter fra Rådhuspladsen til Nyhavn. Busterminalen på Rådhuspladsen, hvor Aftenshowet indtil videre har sendt fra, skal rives ned i forbindelse med byggeriet af den nye metroring.

På DR er man glade for flytningen til Nyhavn:
”Med valget af Nyhavn får programmet en ramme, som ud over at være smuk, også ligger, hvor folk færdes og i en del af København, som de fleste danskere uanset bopæl kender," siger Ole Rahbek Kristensen, redaktionschef i DR Aktualitet, til dr.dk.

Pavillonen er tegnet af Gröning Arkitekter.