Gåtur på Lynetteholm

Vær en af de første til at gå på Københavns fremtidige stormflodssikring, Lynetteholm, når By & Havn inviterer ind på byggepladsen.

Et år efter anlægsarbejdet gik i gang, er første del af Lynetteholms stendæmning oven vande. By & Havn inviterer derfor til en gåtur søndag den 5. februar, hvor du som noget helt særligt, kan gå på Lynetteholms omkreds. Den fulde gåtur er 4,5 km og arrangementet foregår udendørs på ujævnt terræn, så ifør dig dine bedste vandrestøvler og tag familien med. Du kan også få en snak med holdet bag anlægsarbejdet, og børn kan komme helt tæt på de store maskiner, der vises frem på dagen.

By & Havn byder på mad fra pølsevognen og noget varmt at drikke på turen og adm. direktør Anne Skovbro byder velkommen kl.12.10.

 

Obs!

Ruten for gåturen er ikke egnet til kørestolsbrugere eller gangbesværede, men det vil være muligt at tage del i resten af arrangementet og se stormflodssikringen fra landsiden. 

Af sikkerhedsmæssige årsager tages forbehold for aflysning, hvis vejret på dagen ikke egner sig til arrangementet.

 

Husk at medbringe din billet, og klæd dig på efter vejret.           

Vi glæder os til at se dig!

Start 05. februar 2023, kl. 12:00

Slut 05. februar 2023, kl. 14:00

Hvor Vindmøllevej 43, Port 1